Тренінгове
заняття для педагогів з розвитку навичок подолання стресових ситуацій
Мета: зниження
психоемоційного напруження у педагогів.
Завдання:
1. Дати поняття
стресу і його вплив на організм людини.
2. Навчання способам
управління своїм емоційним станом.
3. Навчання способам
психологічної самодопомоги в ситуації стресу.
Час проведення: 1
година 15 хвилин.
Хід заняття
Вступне слово
ведучого (3 хвилини)
Добрий день, шановні
колеги! Наше заняття присвячене емоційному стану людини, як краще зрозуміти
самих себе, краще розуміти інших, навчитися виражати свої почуття, переживання,
практикувати прийоми релаксації.
Сидячи в колі,
учасники по черзі називають свої імена і 1-2 позитивних якостей на першу букву
імені. Наприклад, «я - Ірина, імпульсивна».
Очікування учасників
(4 хвилини).
Розминка
«Перебіжки» (3 хвилини)
Учасники сидять на
стільцях, ведучий в центрі кола. Ведучий пропонує помінятися місцями тим:
1. У кого є брат,
сестра.
2. Хто любить
шоколад.
3. У кого є діти.
4. Хто сьогодні
поснідав.
5. Хто народився в
травні.
6. У кого сірі очі.
Завдання всім знайти
місце в тому числі і ведучому.
Індивідуальна
робота.
Учасникам необхідно згадати ситуацію з життя пов'язану зі стресом (10 хвилин),
за бажанням представити свою ситуацію
Малюнкова
техніка «Мій стрес» (Колошина Т.Ю., Трусь А.А.) (10 хвилин)
Стрес-категорія
абстрактна. Про неї всі говорять, але ніхто не бачив. А ефективно можна
працювати тільки з тим, що чітко розумієш, бачиш, усвідомлюєш. При цьому немає
такої людини, яка хоча б раз в своєму житті не відчувала стресу. Кожен з нас
стикається з ним досить часто, у кожного з нас є своє розуміння того, що таке
стрес. Зараз ми з вами матеріалізуємо свій стрес, надамо йому конкретну художню
форму.
Зробимо це в такий спосіб:
на протязі 5 хвилин кожен з вас виконає малюнок, який називається «Мій стрес».
На своєму малюнку ви можете зобразити метафору, образне, художнє уявлення, своє
бачення, розуміння стресу. Це також можуть бать конкретні образи.
Обговорення отриманих
результатів:
1. Розкажіть, будь
ласка, що ви зобразили на своєму малюнку? Який він, ваш стрес? На що він
схожий?
2. Як ви до нього
ставитеся: він вам подобається, симпатичний (чи не подобається, що в ньому не
подобається?). Ви його боїтеся?
Міні-лекція
«Що таке стрес? Основні ознаки стресу »(10 хвилин)
Стрес - загальне
напруження організму, що виникає під впливом надзвичайного подразника. Основні
ознаки стресу:
- фізичні (безсоння,
болі в грудях, животі, спині, головні болі, запаморочення, хронічна втома, часті
застуди);
- емоційні (надмірна
агресивність, підвищена збудливість, депресія, імпульсивна поведінка, порушення
пам'яті і концентрації уваги, нічні кошмари, дратівливість);
- поведінкові
(постійний пошук у себе різних захворювань, втрата інтересу до свого
зовнішнього вигляду, тупотіння ногою, постукування пальцем).
Багато що з
перерахованих станів з часом посилюються і можуть привести до серйозних
захворювань.
Причини виникнення
стресу:
- неорганізованість,
і як наслідок неправильний розподіл часу, нестача його для виконання важливих
справ, поспіх;
- конфлікти з
колегами;
- почуття
перевантаженості роботою, перевтомлюваності;
- занадто висока
відповідальність;
- тенденція
агресивного ставлення з боку батьків чи учнів. Виною тому не тільки
фізіологічні чинники, пов'язані з умовами праці (підвищене навантаження на
зоровий, слуховий і голосовий апарати, а також психологічні та організаційні
труднощі; необхідність бути весь час в формі, відсутність емоційної розрядки,
велика кількість контактів протягом робочого дня).
Робота з людьми, а з
дітьми особливо, забирає багато сил. Рівень самовіддачі і самоконтролю
настільки високий, що психічні ресурси до наступного робочого дня практично не
відновлюються. Тривожність, депресія, емоційне спустошення - ось ціна відповідальності,
яку платить учитель. Психологічний дискомфорт вчителя негативно впливає на його
здоров'я - фізичне, психічне, професійне. І звичайно все це відбивається на
учнях. Багато хвороб педагогів (головні болі, болі в спині, в ногах, горлі)
пов'язані з накопиченою напругою і виникають від стримування емоцій. Якщо
емоція не відреагувана, у неї немає іншого виходу як проявити себе в одній з
функцій організму. Так якщо немає виходу накопичилася напруга в тілі, вона
продовжує накопичуватися до тих пір, поки не знаходить виходу в вигляді болю
(голова, спина, спазми шлунка). Як бути? Як допомогти собі?
Мозковий
штурм «Способи зняття психоемоційного напруження» (7 хв)
Ефективним засобом
збереження психологічного здоров'я педагогів є використання способів саморегуляції,
відновлення.
Щоб захистити себе
від стресу, треба навчитися розпізнавати в собі його ознаки і симптоми, вміти
управляти стресом, розслаблятися, знімати напругу. В цьому випадку, діючи
правильно, можна попередити виникнення захворювань.
Способи зняття
нервово-психологічного напруги:
1. Релаксація -
напруга - релаксація - напруга і т.д.
2. Спортивні заняття.
3. Контрастний душ.
4. Прання білизни.
5. Миття посуду.
6. Пальчикові
малювання.
7. Зім'яти газету і
викинути її.
8. Порвати газету на дрібні
шматочки, ще дрібніше. Потім викинути у відро для сміття.
9. Голосно заспівати
улюблену пісню.
10. Покричати то
голосно, то тихо.
11. Потанцювати під
музику, то спокійну, то буйну.
12. Дивитися на
палаючу свічку.
13. Вдихнути глибоко
10 разів.
14. Погуляти в лісі,
покричати.
15. Порахувати зуби
мовою з внутрішньої сторони.
Я пропоную вам
сьогодні виконати деякі вправи, які допоможуть вам відпочити зараз і можуть
стати в нагоді в майбутньому.
Вправа
«Моє рішення»
(15 хв)
Учасники отримують
«чарівну» форму «Моє рішення», їх просять написати 3 речі, які вони роблять на
протязі наступних 15 днів, щоб зробити своє життя більш щасливим, легким, і перш
за все, знизити в ньому кількість стресів. Ви повинні подумати, хто може
допомогти вам і яким чином. Це збільшує ймовірність того, що ви зможете
реалізувати те, що ви записали.
Другий крок для того,
щоб чари спрацювали: перед групою пообіцяти собі зробити це (це збільшує
ймовірність того, що ви дійсно це зробите). Учасники діляться на групи по 4-5
учасників. У цих мікрогрупах кожен учасник зачитує, що він зробить протягом
наступних 15 днів.
Після того, як
учасники поділилися своїми планами в мікрогрупах, окремі учасники можуть
озвучити їх для великої групи за бажанням.
Вправа
«Прощай стрес»
(3 хв)
Візьміть газетний
лист, помніть його, вкладіть в нього все своє напруження. Закиньте подалі.
Як ви себе почуваєте?
Розлучилися ви зі своїєю
напругою?
Які відчуття до і
після вправи.
Завершальне завдання:
Вправа
«Дощ в джунглях»
(5 хв)
Давайте станемо в
тісне коло один за одним. Уявіть, що ви опинилися в джунглях. Погода спочатку
була чудова, світило сонце, було дуже жарко і задушливо. Але ось подув легкий
вітер. Доторкніться до спини людини, яка стоїть попереду і робіть легкі рухи
руками. Вітер посилюється (тиск на спину збільшується). Почався ураган (сильний
кругові рухи). Потім пішов дрібний дощ (легкі постукування по спині партнера).
А ось почалася злива (рух пальцями долоні вгору-вниз). Пішов град (сильні постукуючі
рухи всіма пальцями). Знову пішла злива, застукав невеликий дощ, пронісся
ураган, подув сильний вітер, потім він став слабким, і все в природі
заспокоїлося. Знову виглянуло сонце.
Як ви себе почуваєте
після такого масажу?
Приємно чи ні було виконувати
ті чи інші дії?
Поділіться своїми
відчуттями і настроєм.
Вправа
«Свічка»
(5 хв).
Учасники стоять у
колі. Ведучий тримає в руках м'яку іграшку. Передає цю іграшку по колу і каже
про свої враження про сьогоднішнє заняття і промовляє те, що сподобалося, що вразило,
задоволений або незадоволений.
Немає коментарів:
Дописати коментар